Upper East Side, Manhattan egyik választókerülete, mely a Central Park valamint az East River (bőven olvashattok a csatornáról a Wikipédián) között található. A helyiek, csak "Selyem harisnya körzetként" emlegetik, mivel ez az ország egyik legelőkelőbb része. A legdrágább lakás (The Pierre Hotel) itt közel 70 millió dollárba került, és a legdrágább lakóház 75 millió dollárba kóstál.
Egy kis történelem:
A 19. században, amíg a Park Avenue vasútvonal ki nem épült, olyan gazdag üzletemberek, mint Andrew Carnegie és Henry Clay Frick kezdtek építeni előkelő villákat és lakóházakat az Ötödik sugárút környékén, egészen a Central Parkig. Az első pár évben a 86. utca környékén indultak meg az építkezések, és olyan előkelő családok, mint az Astors, vagy Rhinelanders költöztek oda. Cornelius Vanderbilt, aki a 10. leggazdagabb ember a történelemben, telepedett meg az Upper East Side-on az 1800-as években, majd az utódai építették a nagyszerű Vanderbilt kúriát, melyet az 1900-as években semmisítettek meg a Vanderbilt család bukásának eredményeképpen. Később olyan előkelő családok, mint a Rockefeller, a Roosevelt, vagy a Kennedy vettek lakásokat, villákat az Upper East Side-on. Yorkville (amely szintén egy New Yorki választókerület) ennek révén északabbra költözött a Lexington sugárút mentén és a középosztálybeli németek törzshelye lett. Az Upper East Side lett később a New Yorki polgármester székhelye is.
Földrajz:
Upper East Side az 59. utcától tart a 96. utcáig (Irányító számok: 10021, 10022, 10065, 10075, 10028 és 10128). Upper East Side a következő részekből áll:
* 86. utca
* Első, Második és Harmadik Sugárút (amely a legmenőbb lányiskolák székhelye [pl.: Chapin és Brearley])
* Carnegie Hill ([központja a 92. út, és az Ötödik Sugárút], amely a Central Park körül és az Ötödik Sugárút körül fut). A legmenőbb magániskolák találhatóak itt (pl.: St. Bernards, Spence, Convent of the Sacred Heart és a Nightingale)
* Lenox Hill (amelynek központja a 69. út és az első sugárút kereszteződése)
* Ötödik sugárút
* Madison Avenue
* Park Avenue
* Lexington Avenue
* York Avenue
* East End Avenue
Ötödik Sugárút:
Az Ötödik sugárút (Fifth Avenue, röviden 5 AV) New York Manhattan városrészének egyik fő ütőere, a sziget középvonalában, a Hudson folyóval és az East Riverrel párhuzamosan haladva nagyjából két egyforma, keleti és nyugati oldalra osztja Manhattant. Habár folytatódik Bronxban is, jellemzően manhattani utcaként tekintenek rá. Ez a világ legdrágább utcája. Joseph Winston Herbert Hopkins alapította. Eredetileg keskenyebb volt, a Central Parktól délre eső részét 1908-ban szélesítették ki, hogy elbírja a növekvő forgalmat.
Az Ötödik sugárút a keresztben haladó utcák számozásának 0 pontja, az utcáknak a Fifth Avenue-tól keletre illetve nyugatra eső részeit külön nevezik meg, például Keleti 42. utca és Nyugati 42. utca (East 42nd Str, West 42nd Street), a házszámozás az utcákban a Fifth Avenue-tól jobbra és balra emelkedik, általában a házak számától függetlenül sugárutanként 100-at emelkedik. Az utca – hasonlóan a legtöbb manhattani utcához – egyirányú, a forgalom déli irányban halad rajta. Az Ötödik sugárút délen a Washington Square Park északi oldalán kezdődik, a Greenwich Village-en, a Midtownon és az Upper East Side-on keresztül éri el Harlemet, majd a legvége Bronxot.
A sugárúton számos híres középület található. Itt van többek között az Empire State Building, a New York-i Közkönyvtár, a Rockefeller Center és a Szent Patrik-székesegyház. A 82. és a 105. utca közötti szakaszon több neves múzeum is található a sugárúton, ezért ezt a részt Museum Mile-nak szokás nevezni. Többek között itt van a Metropolitan és a Guggenheim Múzeum.
A 20. század elején a Milliomosok utcája néven volt közismert ugyanez a rész, mivel számos tehetős ember vásárolt telket és épített hatalmas lakóházakat a sugárút Central Parkra néző oldalán. A Rockefeller Center és az Empire State Building (34. utca) közti szakaszt jobbára méregdrága divatüzletek és áruházak foglalják el, például a F.A.O. Schwarz, a világ egyik leghíresebb és legnagyobb játékboltja, ami több filmben is szerepelt, akárcsak a Tiffany & Co ékszerüzlete a Álom luxuskivitelben (1961) című filmben.
Az utca gyakran szolgál parádék helyszínéül, bár a híres „ticker-tape parade”-eket (amikor a környező házakból apró papírdarabokkal szórják meg az arra érdemeseket) nem itt rendezik, hanem a Broadway déli részén. Számtalan filmben látható a sugárút és híres épületei. 1920-ban jelent meg Edith Wharton Pulitzer-díjas regénye (Az ártatlanság kora), amiből később Martin Scorsese rendezett Oscar-díjas filmet (Klaudia – illetve a Gossip Girl 2. évadának 18. részében is ezt a regényt viszik színpadra a szereplők. A rész címe is a regényre utal: Age of Dissonance [Eredeti: Age of Innosence]), a történet központjában az Ötödik sugárút gazdag és befolyásos családjainak 1870-es évekbeli története áll.
Park Avenue:
A Park Avenue (vagy hivatalosabb nevén a Negyedik sugárút / Fourth Avenue) egy észak-déli irányú széles sugárút Manhattan városrészben. Nyugaton a Madison sugárúttal, keleten a Lexington sugárúttal párhuzamosan fut. Ez Manhattan egyik legdrágább lakókörzete, mivel az Upper East Side-on halad keresztül. A sugárút közepén elhelyezkedő zöld szigeteket a sugárút számára létrehozott alapítvány támogatta. A „szigetek” főképp begóniával vannak teleültetve, mivel azok jól bírják a víztelenséget és a nagy meleget.
A sugárút, melyet Park Avenue néven ismerünk a Bowery városrésznél kezdődik. Az a rész, amelyet Negyedik sugárútnak hívnak, a 8. utcánál lévő Cooper Square-től a 14. utcánál lévő Union Square-ig tart. a 14. utcától északra több, 1811-ben megtervezett sugárúttal együtt halad. A 14. utcától a 17. utcáig a Union Square keleti határát alkotja és az a Union Square East, a 17. utcától a 32. utcáig a Park Avenue South néven ismert. A 32. utca felett csak Park Avenue néven emlegetik. A 33. és a 40. utca között a Murray Hill alagút fut a sugárúton. A 40. utcánál az alagút kétfelé ágazik, az egyik a központi Pályaudvar felé halad tovább, a másik a MetLife (Pan Am) épület felé. Ahogy a Központi Pályaudvar épületéhez ér, több üvegdobozszerű felhőkarcoló szegélyezi, melyek több nemzetközi cég székhelyeit rejtik magukban. a Pályaudvartól a 97. utcáig az északi metró vonala húzódik alatta. A sugárúton a 97. utcánál van egy híd is (Park Avenue Viaduct). A Park Avenue a 132. utcánál ér véget.
Ingatlan árak:
Az Upper East Sidenak van az egyik legmagasabb négyzetméter árai az egész országban. 2002-ben egy négyzetméter $856-ba került, 2006-ra ez az ár szinte a duplájára ugrott.
Közlekedés:
Az Upper East Side-ot napjainkban egy metró vonal szolgálja ki, a négy pályás IRT Lexington Avenue Line, valamint számos helyi busz is közlekedik itt. A helyi közlekedési vállalat tervezi egy újabb metróvonalat. Azonban a New York-i közlegekedés legismertebb formája a taxizás. Az utak hemzsegnek a város védjegyévé vált sárga taxiktól.
A szöveg egy része innen származik: Wikipédia
|