Manhattan neve egyszerre jelenti Manhattan szigett s a rajta elterl Manhattan kerletet, ami New York t kerletnek egyike. A kerlethez magn Manhattan szigetn (amit a Hudson foly torkolati rsze lel krbe) kvl tartozik mg tbb msik sziget s a szrazfld egy kis rsze is. Kzigazgatsilag ez New York megye (County) is egyben. A 2000-es npszmlls adatai szerint 1 537 195 lakosa volt, terlete mindssze 85 km², messze az orszg legsrbben lakott megyje.
Fldrajz:
Manhattan szigett nyugatrl a Hudson foly, szakrl a Harlem foly, keletrl az East River (Keleti foly), dlrl az Atlanti-cen (azon bell a Fels-New York-i bl) fogja kzre. A Harlem s az East River voltakppen a Hudson foly mellkga, de nll nevet viselnek. A kerlethez tartozik a Roosevelt Island s a Belmont Island (az East River-en) s a szrazfld egy darabja, a Marble Hill is. rdekessg, hogy a Marble Hill eredetileg Manhattan-nel alkotott egybefgg terletet, de a Harlem River jobb hajzhatsga rdekben azt kistk, sszektve az East River-rel, mg a Marble Hill-t a szrazfldtl (Bronx-tl) addig elvlaszt termszetes csatornt feltltttk. Tulajdonkppen Manhattan-hez tartozik az Ellis Island s a Szabadsg-szobornak helyt ad Liberty Islandis, de ezek a kis szigetek hivatalosan Szvetsgi Terletnek szmtanak, gy nem tartoznak New York llamhoz.
rdekessgek:

Manhattan szigete 21 km hossz s legszlesebb rszn 3,7 km szles. Dli s szaki cscske kivtelvel utcaszerkezete teljesen merleges rcs-szerkezet, kveti a Hudson foly partvonalt. A Hudson folyval prhuzamos utak a sugrutak (Avenue), a merlegesek az utck (Street). Tbbsgk csak szmot visel. A sugrutak szmozsa az East Rivertl nyugat fel emelkedik 1-tl 12-ig, de nhnyuk csak nevet vagy nevet s szmot is visel, hzszmaik dlrl nvekednek, a Budapesten is alkalmazott mdszer szerint a jobb a pratlan, a bal a pros oldal. A sziget nagyjbli kzpvonalban az tdik sugrt (Fifth Avenue) tallhat. Az utcknak ettl keletre illetve nyugatra es rszeit kln nevezik meg, pldul Keleti 42. utca s Nyugati 42. utca (East 42nd Str, West 42nd Street), a hzszmok az utckban az tdik sugrttl kezdve nvekednek, ltalban a hzak szmtl fggetlenl sugrutanknt szzzal. Az utck kztt mintegy 60 m tvolsg van, a sugrutak srsge vltoz, 80 s 250 m kztti a hztmbk hossza. Az utck tjolsa miatt mjus 28-ra s jlius 12-re esik az a kt nap, amikor a Nap pontosan az utck tengelynek irnyban megy le, gy ezen a kt napon lehet a bels terletekrl az utcaszintrl ltni a napnyugtt.

A kzps s az szaki terleteken a rcsszerkezetben egyetlen kivtel van, a Manhattanen vgighzd Broadway, amely nhny enyhe v kanyart kivve megkzeltleg a fldrajzi szak-Dli irnyt kvetve ferdn keresztezi a sugrutakat s utckat. Ez nhol rdekes ptszeti megoldsokat szl, aminek leghresebb pldja a nagyon szk hromszg alapterlet Vasal-hz a Broadway s a Fifth Avenue tallkozsnl. Dl-Manhattanben a keskenyed terlet s a trtnelmi hagyomnyok miatt kicsit kuszbb szerkezetek az utck, a "Nulladik" utctl, a Houston Street-tl dlre (illetve a Nyugati rszen mr a 14. utctl dlre) neveket visel, vltoz szgben halad utckat tallunk.
Kerletei:

Manhattan szmos kisebb kerletre, szomszdsgra oszlik. Kzigazgatsilag 12 krzet van, de ezeknek csak adminisztratv jelentsge van. A hrom alapvet rsz a Downtown (dli), a Midtown (kzps) s az Uptown (szaki rsz), a Downtown nagyjbl a Houston Streettl dlre, az Uptown az 59. utctl a 110. utcig (a Central Park dli oldaltl az szaki oldalig) tart. A Houston s az 59. utca kzti terlet a Midtown, a 110. utctl szakra tallhat Harlem. A legszakibb utca a 219., a Fifth Avenue a 149. utcnl r vget, ettl felfel mr csak nyugati utcaszmok vannak s itt is igaz, hogy a keskenyed terlet miatt sok helyen felbomlik az egysges rcs-szerkezet.

(Katt a kpre a teljes mretrt!)
A sziget dli cscske Lower Manhattan vagy ms nven a Financial District s a Battery Park, feljebb nyugaton a Tribeca (Triangle below Canal St), kzpen a SoHo (South of Houston St.), keleten a Lower East Side tallhat. Ugyancsak a kzps keleti rszhez tartozik a Chinatown s a Little Italy nev rsz. A Downtown fels rsze keresztben a Greenwich Village. A Midtown als keleti rszei a Meatpacker District, feljebb Chelsea, kzps-keleti rsze Gramercy vagy ms nven Flatiron District, ahol a mr emltett, Vasal-hz tallhat. Mg feljebb nyugaton a Hell’s Kitchen, beljebb a Garment Ditrict, keleten a Murray Hill, majd nyugaton a 6. s 7. sugrt s a Broadway tallkozsnak krnyke a Theatre Ditrict. A Hetedik s a Broadway keresztezdse a 41-42-43. utca magassgban van a vros igazi kzepe, a Times Square. A Central Park nyugati oldala az Upper West Side, keleti oldala az Upper East Side, itt tallhat az tdik sugrton a Museum Mile, az a mintegy egy mrfldes rsz, ahol a vros tbb jelents mzeuma is tallhat (Metropolitan, MoMa, Guggenheim, Whitney stb.)
via: Wikipdia
|